Alumni


Student Award Recipients

The Dr. William J. Sacco Scholarship Award

Year Recipient Name Highschool
2004 Christine Frieman Bel Air
Matthew Williamson C. Milton Wright
2005 Catherine Joynes Bel Air
Anita Sahu C. Milton Wright
2006 Samantha Stevenson Bel Air
Katie Stewart C. Milton Wright
2007 Jake Kowalchek Bel Air
Mary Waller C. Milton Wright
2008 Jeff Avery Bel Air
Allison Moore C. Milton Wright
2009 Robert Hanson Bel Air
Michele Stamm C. Milton Wright
2010 Logan Adams Bel Air
Lisa Williams C. Milton Wright
2011 Alex Morales Bel Air
Colleen O’Shea C. Milton Wright
2012 Michael Boom Bel Air
Tom Fowler C. Milton Wright

The William J. Sacco Award for Excellence in Applied Mathematics & Critical Thinking

Year Recipient Name Highschool
2013 Micah Jaffe Aberdeen (SMA)
Rachel Walker Bel Air
Paul Burke C. Milton Wright
Marisa Russell Edgewood
John O’Neill Fallston
Nicolas Waite Harford Tech
Adam Wachsman Havre de Garce
Derien Scott Joppatowne
Madison Varvaris North Harford
Claire Zurkowski John Carroll
Glory Mgboji Patterson Mill
2014 Eli Jaffe Aberdeen (SMA)
Jason Dinh Bel Air
Leah Valdes C. Milton Wright
Lance Del Rosario Edgewood
Casey Baker Fallston
Megan Doleschal Harford Tech
Haley Dean Havre de Garce
Andrew Beard John Carroll
Adam Beard John Carroll
Devin Warbington Joppatowne
Jessica Hart North Harford
Graeme Fenton Patterson Mill
2015 Alexandra Stephens Aberdeen (SMA)
Anna Wojciechowski Bel Air
Eric Jagde C. Milton Wright
Nimra Nadeem Edgewood
Jacob Lebovic Harford Tech
Stephen Link Havre de Garce
Rawlison Zhang John Carroll
Shelby Johnson Joppatowne
Rachel Blevins North Harford
Kathryn Kirkwood Patterson Mill
2016 Alexis Manning Aberdeen
Matthew Patrick Aberdeen Science & Math Academy
Andera Sipos Bel Air
Lucas Valdes C. Milton Wright
Frank Lopez, Jr. Fallston
Gillian Chase Harford Tech
Alexander Caron Havre de Garce
Claire Grunewald John Carroll
Danielle Pearce Joppatowne
Duncan Clark North Harford
Amelia Robinson Patterson Mill
2017 Alex Shipley Aberdeen
Naveena Murugan Aberdeen Science & Math Academy
Dhaval Patel Bel Air
Zackary Landsman C. Milton Wright
Nicole Wiland Edgewood
Alyssa Forero Havre de Garce
Nicholas Hinke John Carroll
Adam Jobe Joppatowne
Katie Larkin North Harford
Todd Campo Patterson Mill
2018 David Jones Aberdeen
William Foy Aberdeen Science & Math Academy
Kaiden Hetzer Bel Air
Sean Fleming C. Milton Wright
Aloysius O’Mara Edgewood
Kaylee Fillers Harford Tech
Jarod French Havre de Garce
Andrew Boeren John Carroll
Kacey Lebrun Joppatowne
Sara Fernandez North Harford
Jakob Lowery Patterson Mill
2019 Tanisha Grimsely Aberdeen
Alec Kolodziejczyk Aberdeen Science & Math Academy
Sianna Serio Bel Air
Alex Stevenson C. Milton Wright
Marley Downes Edgewood
Megan Schall Havre de Garce
Issac Butz John Carroll
Stephanos Mulder-Stoupakis Joppatowne
Madisyn Ames North Harford
Mona Parisi Patterson Mill

Note: Student of the year listed in bold.

The William J. Sacco Mathematics Community Award

Year Recipient Name Highschool
2012 Hope Kerr C. Milton Wright
2013 Emily Caron Havre de Grace
2014 Allison Lewis Havre de Grace
2015 Nathan Ehrhardt C. Milton Wright
2016 Jonathan Cartelli C. Milton Wright
2017 Abigail Brosh North Harford
2018 Julianne Nierwinski Havre de Grace
2019 Luke Hahn Havre de Grace

The Mike Franklin Computing Award

Year Recipient Name Highschool
2016 Eamon Cusic Joppatowne
2017 Kenneth Bracken Havre de Grace
2018 Joseph Mattson Havre de Grace
2019 Tucker Ray John Carroll

Educator Award Recipients

The William J. Sacco Mathematics Educator Award

Year Recipient Name Highschool
2013 Nicole Andiano Aberdeen
Susan Taylor Bel Air
Brett Parker C. Milton Wright
Alyson Creighton Fallston
Jeanne Donlick Harford Tech
Deborah Mateer Havre de Grace
Jean Willan John Carroll
Wenke Porter North Harford
Eric Smith Patterson Mill
2014 Diana Liberto Aberdeen
Elizabeth Zader Bel Air
Beverly Dize C. Milton Wright
Alyson Creighton Fallston
Christina Potezl Havre de Grace
George Appleby John Carroll
Jennifer Fisher-Smith North Harford
Margaret Fulkrod Patterson Mill
2015 Sarah Voskuhl Aberdeen
Stephan Bitel Bel Air
Laura Potter C. Milton Wright
Andrew Bleichfeld Harford Tech
Colleen Christian Havre de Grace
Claudia Reyerson John Carroll
Shelly Sparks North Harford
Michael Parker Patterson Mill
2016 Joel Leff Aberdeen
Brenda Tackett Bel Air
Beverly Dize C. Milton Wright
Greg Downey Fallston
Andrew Bleichfeld Harford Tech
Deborah Mateeer Havre de Grace
Beverly Markel John Carroll
Cassandra Wilkinson Joppatowne
Cristina Fiorentino North Harford
Wendy Selznick Patterson Mill
2017 Ashleigh Hyman Aberdeen
Andrew Webster Aberdeen Science & Math Academy
Katie Roppelt Bel Air
Melissa Berardelli C. Milton Wright
Carolyn Wiland Edgewood
Gregory Long Havre de Grace
Robert Torres John Carroll
Emily Johnstone North Harford
Ray Paquin Patterson Mill
2018 Kerrie Bauer Aberdeen
Allison Benfield Bel Air
Karen Sigwart C. Milton Wright
James Tucci Edgewood
Robert Scott Havre de Grace
Sean Connolly John Carroll
Eve Bour Joppatowne
Hilary Stanmyer North Harford
Kristina McGill Patterson Mill
2019 Lindsay Beyer Aberdeen
Laurie Bates Bel Air
Wendy Butz C. Milton Wright
Karry Nusbaum Havre de Grace
Courtney Von Lange John Carroll
Mikayla Corday Joppatowne
Alison Austin North Harford
Sara Bailey Patterson Mill

Note: Teacher of the year listed in bold.

The Mike Franklin Computing Award

Year Recipient Name Highschool
2016 Brian McCormack North Harford
2017 Robert Scott Havre de Grace
2018 Timothy Pistel North Harford